Полезни вещества в Ганодерма
Гъбите Ганодерма освен известно количество вода и фибри съдържат: въглехидрати, аминокиселини, протеини, мазнини, алкалоиди, витамини и минерални вещества като магнезий, калций, цинк, манган, желязо, мед и германий.
Досега изследователите са открили повече от 400 биоактивни съставки в Ганодерма, които оказват терапевтични ефекти върху здравето на човека.
Петте най-важни групи съставки са:
Полизахариди | Засилване и модулиране на имунитета |
Аденозин | Засилва циркулацията на кръвта |
Тритерпени | Засилва устойчивостта към стрес |
Органичен Германий | Увеличава кислорода в клетките на организма |
Ганодерични киселини | Защитават сърцето и черния дроб. Повишават енергията на организма. |
ПРОТЕИНИ
Гъбните протеини съдържат всички незаменими аминокиселини и са особено богати на лизин и левцин. Ниското общо съдържание на мазнини и високият дял на полиненаситените мастни киселини спрямо общите мастни киселини на гъбите се считат за значителен принос за здравната стойност на гъбите.
ПОЛИЗАХАРИДИ
В състава на Ганодерма са открити са над 50 вида полизахариди с основен компонент глюкоза. При тях многократно е доказан антитуморният ефект и стимулиращото въздействие върху имунитета.
Тяхното противотуморно действие е свързано с активацията на имунната система: макрофагите, естествените убийци, цитотоксичните Т-лимфоцити, което се придружава от образуването на некрозис-фактора на тумора и интерлевкините. Т-лимфоцитите стимулират макрофагите – основните бойци на имунната система да започнат да разпознават туморните клетки. След това макрофагите произвеждат протеина перфорин, чиято работа е да отвори процеп в туморната клетка, която трябва да бъде унищожена. През този отвор влизат ензими, които убиват опасните клетки. Перфоринът е един от ключовите елементи на функциониращата имунна система.
ТРИТЕРПЕНИ
Другата група се състои от тритерпени. Това са циклични въглеводородни вещества с около 30 въглеродни атома, към които спадат и високо активните киселини на Ganodermik, Ganolucid и Lucidemik. Те предотвратяват чернодробната недостатъчност, понижават липидите в кръвта, понижават високото кръвно налягане, потискат синтеза на холестерин и отделянето на хистамин и имат антиоксидантни качества. В мицела на рейши са открити повече от 130 различни високо активни тритерпени в съществени количества. Те придават горчивия вкус на гъбата Рейши.
Структурите на тритерпеноидите, изолирани от рода Ganoderma, са сложни.
Тези съединения включват тетрациклични (ланостанов въглероден скелет) и пентациклични тритерпеноиди. Според броя на въглеродните атоми тритрипените могат да бъдат разделени в три групи: с 30 атома въглерод С, с 27 атома С и с 24 атома С.
Те могат също да бъдат групирани в тритерпеноидни киселини, тритерпеноидни алкохоли и тритерпеноидни лактони въз основа на заместващите групи.
Органичен Германий Ge
Внимание трябва да се обърне на съдържанието на германий в Ганодерма. Най-много органичен германий се съдържа в младите (до 18-ия ден) плодни тела на Ганодерма Лицидум.
Германийът е на пето място по концентрация (489 µg / g) сред минералите, открити в плодовете на гъбата, събрани от дивата природа . Този минерал също присъства от порядъка на части на милиард в много растителни храни, включително женшен, алое и чесън. Въпреки че германийът не е често срещан елемент, той създава много важни имунопотенциращи, антитуморни, антиоксидантни и антимутагенни активности.
Съдържанието на германий има положително отношение към свойството на Рейши да стимулира производството на интерферон. Алфа интерферон е протеин, който се произвежда от организма в отговор на различни инфекции с цел: регулиране на имунната система, антивирусен и противотуморен ефект. Този протеин помага на имунната система в борбата с инфекциозните заболявания и може да забави или да спре растежа на раковите клетки.
Интерферонът се използва за лечение на някои видове левкемии, меланома и хронични хепатити С и В.
Накрая ще споменем една от най-важните функции на органичния Германий – оксигенацията на организма. Открито е, че органичния германий увеличава ефекта на абсорбирания от кръвта кислород до 1,5 пъти, насърчава правилния метаболизъм на клетките и предотвратява дегенерацията на тъканите.