За гъбата Херициум Еринацеус
Гъбата Херициум (Hericium erinaceus) е от висш (базидиев) клас и се използва от хилядолетия като лекарствена храна в Традиционната китайска медицина и други древни медицински практики. Древно предание гласи, че този, който консумира гъбата ще има “памет на лъв и нерви от стомана”.
Будистките монаси са правили чай от Херициум за повишаване на умствената сила и концентрацията по време на медитация.
Херициумът е утвърдена и вкусна ядлива и лечебна гъба, която расте върху стволове на стари или изсушени широколистни дървета, особено в Северното полукълбо (Европа, Източна Азия, Северна Америка). Предпочитаните от тази гъба гостоприемници са буковете и дъбовете, но понякога се среща и по орехови и ябълкови дървета. Херициум се смята за паразит, който се установява в раните на живи дървета, но се среща също и върху мъртва дървесина, където може да живее няколко години като сапрофит и образува бяла плесен.
Плодното тяло на младата гъба е бяло, по-късно се оцветява в жълтеникаво-кафяво и става високо от 5 до 30см. То е обло, овално ии с формата дори на сърце и има късо пънче.
В сърцевината е като грудка, която е покрита отвън от много гъсто разположени бодли с дължина 2-3см.
Гъбата е лесно разпознаваема на вид с дългите си каскадни финиши, които приличат на красиви бели ледени висулки, за които се твърди, че приличат на „грива на лъв“.
Херициумът е деликатес в азиатската кухня, поради отличителния си аромат и полезно действие върху храносмилателната система.
Месото на гъбата е специфично и наподобява вкусовете на омар и рак, а консистенцията е подобна на пилешкото месо.
Наименования
Гъбата има много наименования:
- Таралежова (брадата) гъба.
На латински думата „hericium“ означава „таралеж“ - Маймунска глава (Monkey head)
В Китай и Япония има вид маймуни, които са толкова космати, че не може да се различи лицето им.
- Лъвска грива (Lions mane)
Царят на животните – лъвът, носи своята респектираща грива, която прилича на гъбата Херициум. - Бяла брада
- Ямабушитаке (Yamabushitake)
В Япония гъбата е известна най-вече като Ямабушитаке, или гъба на планинските монаси. „Ямабуси“ е този, който живее в планината, а таке – гъба. Одеждите на тези монаси са приличали на гъбата.
Полезни вещества в Херициум
- калий, цинк, желязо, германий, фосфор и селен,
- витамини В1, В2, D
- фитостероли, като бета-ситостерол и ергостерол
- 19 есенциални аминокиселини (всички 8 незаменими за човека),
- различни полизахариди, като HEP3 бета-глюкан
- аденозин и полипептиди
- специфични вещества: херицинон и еринацин
Веществата Херицинон и Еринацин
Все още се изясняват точните механизми на действие, но от гъбата на лъвската грива (Hericium erinaceus) са изолирани няколко биологично активни метаболита, които са обещаващи за здравето на нервите и мозъка. Особен интерес представляват хериценоните и еринацините, за които се смята, че се срещат само в гъбата Херициум. Хериценоните са изолирани от плодните тела, а еринацините са изолирани от мицела. Както хериценоните, така и еринацините са съединения с ниско молекулно тегло, които потенциално преминават през кръвно-мозъчната бариера.
- Хериценоните A, B, C, D, E, F, G и H са ароматни съединения, изолирани от плодните тела на гъбата на лъвска грива. Хериценоните показват силен стимулиращ ефект върху биосинтезата на нервния растежен фактор (NGF)
- Еринацините са циатинови дитерпеноиди, които изглежда стимулират синтеза на NGF. Към днешна дата са идентифицирани 15 еринацини (еринацини A – K и P – S). Няколко еринацини показват невропротективна активност. Тези вещества се съдържат най-вече в мицела на Херициума.
Фактор на растежа на нервите
Факторът на растежа на нервите NGF (Nerve Growth Factor) задвижва много мозъчни дейности и невропротективни дейности, включително – регенериране на мозъчни и нервни клетки, разработване на нови и съществуващи невронни пътища, насърчава развитието на миелиновата обвивка, а също така поддържа цялата нервна система, имунната система и помага за регулиране на настроението.
Хериценоните и еринацините, които се съдържат в херициума стимулират растежа на нервите и могат да преминават през кръвно-мозъчната бариера. Това им позволява да стимулират и дори да възстановяват нервните клетки, подобрявайки по този начин мозъчната функция и паметта.
NGF е протеин, необходим на нервните клетки, за да изпращат информация към мозъка и да работят правилно. Липсата на NGF причинява неврологични проблеми, като Алцхаймер и деменция.
За жалост, този ценен протеин не може да премине през кръвно-мозъчната бариера. Затова лекуването на деменция чрез директното инжектиране на NGF в тялото, не работи.
За щастие, тези болести могат да се лекуват с гъбата Херициум, като по естествен начин се повишава факторът на растежа на нервите NGF чрез веществата херицинон и еринацин.
Лечебно действие на Херициум Еринацеус
Основните области за употреба на гъбата са:
- Подобрява мозъчната функция
- Гастроинтестинални болести
- Неврологични болести
- Противораково средство
- Подобрява мозъчната функция
- Стимулира имунната система
- Антибактериално и антиоксидантно действие
- Противогъбично и противовъзпалително действие
Стимулира мозъчната функция
Гъбата стимулира синтеза на растежния фактор на невроните, подобрява паметта и предпазва нервните клетки.
Изследванията показват, че гъбата може да забави развитието на невродегенеративни заболявания като деменция, болест на Алцхаймер, болест на Паркинсон, както и да спомогне за възстановяването на периферните нерви при нервни заболявания.
Хериценоните и еринацините, които се съдържат в херициума могат да да възстановяват нервните клетки, подобрявайки по този начин мозъчната функция и когнитивните способности.
Доказано е, че употребата на Херициум може да възстанови миелиновата обвивка на нервните влакна. Независимо къде се намира в нервната система, миелиновата обвивка изпълнява една и съща функция – осигуряване на бързо, скокообразно предаване на нервния импулс.
Укрепва здравето на храносмилателната система
Редица проучвания показват, че Херициумът предпазва от гастрит, улцерозен колит, болест на Крон, язви на стомаха и възпалителни чревни заболявания.
Херициумът регулира храносмилането, помага при киселини и съдържа антибактериални вещества, които потискат растежа на бактерията Хеликобактер пилори.
Гъбата допринася значително за регенериране на стомаха, червата и хранопровода и лигавицата, облекчава чревни нарушения на флората и помага при прекомерно подкисляване или киселини.
Подобрява психичното здраве и цялостното усещане за благополучие
Стресът в напрегнатото ежедневие, купищата ангажименти, прекарването на голяма част от времето в затворени помещения с изкуствени източници на светлина, липсата на достатъчно време за почивка и проблемите със съня са фактори, които оказват негативно влияние върху физическото, емоционалното и психическото ни състояние.
Екстрактът от гъбата Херициум облекчава състоянията на тревожност и лесна раздразнителност, намалява стреса, влияе положително върху настроението, при проблеми с менопаузата, помага при депресия и подобрява качеството на съня.
След няколко седмици на приемане на Херициум се наблюдава балансиращ и хармонизиращ ефект на цялостното психологично състояние.
Предотвратява растежа и развитието на ракови клетки
Антитуморният ефект на Херициума се дължи на полизахаридите и полипептидите, които съдържа и техния имуностимулиращ ефект.
Изследванията показват, че гъбата има сериозно противораково въздействие и може да забави растежа и развитието при рак на стомаха, рак на белите дробове, рак на маточната шийка, рак на черния дроб, рак на гърдата и рак на дебелото черво.
Корейско изследване установява, че благодарение на съдържащите се в гъбата фитохимикали, херицуимът има “терапевтичен потенциал за лечение на левкемия”.
За Имунната система
За Имунната система
ЦЕНА гъба Херициум
9 ползи от Херициум
Подкрепя здравето на сърцето
Херициумът намалява риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания, като инсулт, инфаркт, атеросклероза и други, защото предотвратява образуването на кръвни съсиреци и плаки в кръвоносната система.
Изследванията показват, че екстрактът от херициум спомага за намаляване на LDL холестерола (лошия холестерол) и триглицеридите в кръвта, и способства за увеличаването на HDL холестерола (добрия холестерол).