Бета-Глюкан: Ключът
на природата за засилване на имунната система
Бета-глюканите са полизахариди (сложни захари), които се намират в най-различни хранителни източници, включително хлебна мая, овесени трици, ечемични влакна, лечебни гъби, водорасли и др.
Захаридите са по-известни като въглехидрати.
Най-простите форми на въглехидрати са монозахаридите. Монозахариди са глюкозата и фруктозата.
Монозахаридите са градивни елементи на дизахариди (като захароза и лактоза) и полизахариди (като целулоза, хитин и нишесте).
По-сложните форми на въглехидрати са полизахаридите.
Полизахаридите са дълговерижни (полимерни) въглехидратни структури, образувани от повтарящи се молекулни единици – или монозахариди или дизахариди, свързани заедно с гликозидни връзки. Те варират по структура от линейни до силно разклонени.
Целулозата е най-разпространеният полизахарид в природата. От това са изградени растителните клетъчни стени.
Вторият най-разпространен е хитинът, основният компонент на клетките на гъбите и някои бактерии, както и екзоскелетите на насекомите, паякообразните (паяците) и ракообразните (омари и др.).
Хитинът е неразградим за хората, но съдържа и важните бета-глюканови съединения, които искаме да консумираме. Извличането чрез гореща вода е единственият доказан метод за разграждане или по-скоро „разтопяване“ на хитиновите клетъчни стени, като по този начин се активират бета-глюканите.
Бета-глюканът на дрождите, особено хлебна мая (Saccharomyces cerevisiae) се състои от дълго бета-глюканово ядро с разклоняващи се странични вериги с други много специфични бета-глюкани (бета-1,3-глюкан и бета-1,6 глюкан).
Гъбите като майтаке и рейши също имат бета-глюкани с (бета-1,3-глюкан и бета-1,6-глюкан) странични вериги, но тези странични вериги са много по-къси от тези на дрождите. Бета-глюканите в овес, ечемик и ръж имат линейна верига от бета -1,3-глюкан и бета-1,4-глюкан.
Тези по-прости форми на бета-глюкани придават хранителни ползи чрез фибрите и понижаване на холестерола, но нямат същите подобряващи имунитета ефекти като бета-глюканите на маята и гъбите майтаке и рейши.
Терминът бета-глюкан се отнася до бета-свързани глюкозни молекули, които образуват типичния гъбен полизахарид. Важната разлика при сравняването на различните форми на полизахариди е, че бета-глюканите са бета-свързани, докато други форми като нишесте са алфа-свързани, иначе известни като алфа-глюкани .
Aлфа-глюканите (нишесте / гликоген) са вид фибри и нямат лечебни качества.
Нишестето е много често срещан полизахарид, който присъства в много основни храни като картофи, царевица, ориз и зърнени храни.
Гъбите съдържат само много малки количества нишесте, по-малко от 3% от сухото тегло.
Неестествено е да се съдържат високи нива на алфа-глюкани в гъбните продукти и това, което беше разкрито е, че голям брой функционални гъбни продукти на пазара днес съдържат високи нива на алфа-глюкани и ниски нива на бета-глюкани.
Защо някои гъбни продукти имат високо ниво на алфа-глюкани?
Субстрата, който повечето компании използват за растеж на гъбите е на зърнена основа, имащ много нишесте. При отделянето на порасналите гъби от субстрата естествено част от нишестето (алфа-глюканите) остава и в продукта.
Култивиране на мицел върху зърно (MOG)
Отглеждането на MOG (Mycellium On Grain) се постига чрез отглеждане на гъбичния мицел върху стерилизиран зърнен субстрат, обикновено кафяв ориз. Проблемът с този метод е, че много остатъчно зърно (нишесте) остава в крайния продукт и не се филтрира в процеса. Това, което всъщност се получава, е гъбен продукт с високо съдържание на алфа-глюкани (нишесте) и ниско съдържание на биоактивни бета-глюканови съединения.
Какво се получава?
Част от производителите обявяват високи нива на полизахариди в своите продукти, но не уточняват съотношението между алфа и бета-глюкани.
Кой са качествените производители?
Качествените производители полагат усилия да филтрират или отделят алфа-глюканите от крайния продукт.
Гъбните бета-глюкани
Гъбите като майтаке и рейши имат бета-глюкани с (бета-1,3-глюкан и бета-1,6-глюкан) странични вериги.
Гъбните β-глюкани предоставят уникална възможност за създаването на нови терапевтични средства и са привлекли голямо внимание поради многото ползи за здравето като имуномодулиращи, противоракови, кардиопротективни, хепатопротективни, антиоксидативни и антимикробни свойства.
Ползите от бета-глюкан върху имунната система
Основната здравна полза от бета-глюкана е естественото активиране на клетките на имунната система (белите кръвни клетки).
Това е широко проучено в медицинската литература с буквално хиляди предклинични проучвания, в които подробно се описват уникалните предимства на бета-глюкана.
ВАЖНО!
Оказва се, че нашите бели кръвни клетки всъщност имат рецепторни места на техните клетъчни повърхности за бета-глюкан. Точно както бравата на вратата се отваря само с правилния ключ, така и тези рецепторни места са специфични за структурния състав на бета-глюкана.
Когато бета-глюканът на маитаке и рейши се свързва с рецептора, той активира белите кръвни клетки по много специфични начини, за да помогне за борба с нахлуващите зловредни клетки. Ето специфичните ефекти на лечебните гъби върху имунната система:
- Повишава нивата на секреторния имуноглобулин А (IgA). Това защитно вещество покрива слузните мембрани на нашето тяло, например, носните канали, гърлото, дихателните пътища, стомашно-чревния тракт, вагината и уретрата. Ниските нива на секреторния IgA са свързани с повишен риск от инфекция.
- Активира макрофагите. Това са специализирани бели кръвни клетки, които са се заселили в специфични тъкани като лигавицата на слузните мембрани, черния дроб, далака и лимфните възли.
Макрофагите действат като събирачи на боклук за фагоцитиране или поглъщане на чужди частици, включително бактерии и клетъчни отпадъци. По време на този процес макрофагите анализират заплахата за имунната система и, ако е необходимо, изпращат химически съобщения до други бели кръвни клетки, за да засилят имунния отговор.
Така че, по същество, бета-глюканът засилва цялата имунна система, за да функционира оптимално. - Активира моноцитите. Моноцитите са макрофаги (събирачи на боклук), които циркулират в кръвта, изпълнявайки същите функции, включително отговарящи за задействане на много имунни реакции.
- Активира неутрофилите. Тези клетки също действат като събирачи на боклук, които активно поглъщат и унищожават бактерии, туморни клетки и мъртви прахови частици. Неутрофилите са особено важни за предотвратяване на бактериална инфекция.
- Въздейства на естествените клетки-убийци (NK). На тези клетки е дадено името поради способността им да унищожават клетки, които са станали ракови или заразени с вируси. Нивото на активност на естествените клетки убийци при синдром на хронична умора, рак и хронични вирусни инфекции обикновено е ниско.
Изследването на бета-глюкан на майтаке е проведено от д-р Хироаки Нанба от Япония в началото на 80-те години на миналия век. Д-р Нанба изследва начините за подобряване на имунитета, когато стига до извода, че екстрактите от майтаке демонстрират по-изразена активност в тестовете с животни, отколкото други екстракти от гъби.
През 1984 г. д-р Нанба идентифицира част от майтаке, която притежава значителна способност да засилва макрофагите. Фракцията се състои предимно от бета-1,6 глюкан и бета-1,3 глюкан. Докато за други гъби е показано, че имат подобни бета-глюканови съставки, д-р Нанба откри, че бета-глюканите, открити в майтаке, имат по-голям брой разклонени странични вериги. Смята се, че колкото по-голяма е степента на разклоняване, толкова по-голяма е вероятността бета-глюкановата фракция да достигне и да активира по-голям брой имунни клетки.
Бета-D-глюканът в мицелия на гъбата Ганодерма (Рейши)
Бета-D-глюканът е открит в голямо количество в младата гъба рейши, наречена още Рейши GL.
Установено е, че този полизахарид с високо молекулно тегло има висока антитуморна активност. Това означава, че глюканът от мицела на рейши предотвратява по-нататъшния растеж на туморите и до известна степен го обръща.
Facebook Comments