За гъбата Ганодерма (Рейши)
Ганодерма Луцидум е висша гъба с изумителни лечебни свойства. Тя се числи към големия отдел Базидиеви гъби. В определен стадий от развитието им се образуват бухалковидни, цилиндрични и др. израстъци – базидии, където се намират спорите за размножаването.
Външен вид
Шапката на гъбата е плочковидна или бъбрековидна. Повърхността е гладка и блестяща, с вид на лакирана. Виждат се множество бразди подредени концентрично. В началото оцветяването е бяло, жълто, а с растежа става оранжево, червено до тъмночервено и дори черно. По края, шапката при младите плодови тела винаги е по-светла от останалата повърхност.
Диаметърът на шапката е до 10 cm.
Пънчето е цилиндрично, но неравномерно. Тъмночервено или кафяво, лъскаво, ексцентрично разположено спрямо шапката. Височина до 12 cm и дебелина 1-3 cm.
Месото е дървесно, твърдо и жилаво. Светлокафяво до кафяво. Без миризма и вкус.
Къде расте Рейши?
Ганодерма Луцидум е член на семейството гъби, които в природата растат върху паднали дървета и трупи от други широколистни дървета. Тя предпочита мъртвата дървесина на различни видове дървета като елша, бреза, бук, череша и дъб. Понякога човек може да открие Рейши и върху мъртви лиственици и борове.
ФАЗИ НА РАСТЕЖА:
а) поникване на Ганодерма в оранжерии;
b) растене на младото тяло;
c) формиране на зряло плододаващо тяло;
d) плодовото тяло, покрито с отделените спори
Гъбата е съставена от мицел и плодно тяло. Мицелът се състои от основа и бяла, тънка част, които доставят хранителни вещества, необходими за растежа, докато плодното тяло има чадъровидна форма. Както мицелът, така и плодното тяло имат различни лечебни свойства, които могат да бъдат използвани за предотвратяване и облекчаване на заболявания.
Множество наименования на гъбата
Ганодерма (Ganoderma lucidum) има дълга история на употреба в Китай и Япония за подобряване на здравето и увеличаване на дълголетието. За нея има сведения отпреди 4000 години. Латинската дума lucidus означава „лъскава“ или „блестяща“ и се отнася до лакирания вид на повърхността на гъбата. В Китай G. lucidum се нарича Лингжи (Lingzhi), докато в Япония името e Рейши (Reishi).
На китайски името Лингжи означава комбинация от духовна сила и безсмъртие и се разглежда като „билка на духовните качества“, символизираща успех, благополучие, божествена сила и дълголетие.
Когато преди хиляди години гъбата е била открита, тя е била изключително скъпа, рядко срещана и недостъпна за обикновените хора, а само за управляващите – крале, царе и императори. Те са я смятали за небесна и магическа гъба и са я наричали също „Императорска гъба“. Разнасяли се легенди за нея и ако селяните са я откриели в гората, те незабавно са я носели в императорския дворец. За нея императорът се е разплащал с много злато, осигурявайки материално семейството на селянина за много години напред.
История на Рейши
Фактът, че Рейши може да се използва за медицински цели или като храна, също е записано в китайската история. Например Ванг Чонг от династията Източен Хан пише „Рейши произвежда 3 култури годишно. Включването му в диетата може да доведе до дълголетие, тъй като е храна на Бог. ”
От друга страна, Су Дзин (599–674 г. н.е., династия Тан) посочва, че „Лингжи е толкова рядка. Трудно е да я намерите. Как може някой да очаква да я има непрекъснато за дълъг период от време? ” Следователно е очевидно, че китайците по онова време вече са знаели ползите за здравето от Лингжи и ефектите против стареене.
Ограничената наличност на естествено отглежданата Лингжи обаче е попречила на широкото й разпространение.
Вдъхновение за изкуство
В двореца в Тайпе е запазена е рисунка върху коприна, принадлежаща на император Цианлонг (1711-1799г.) от династията Цин (фигурата отдясно).
На рисунката е показана ваза с борови клони, камелия, и цъфнали сливови клонки.
А от дясната страна има голяма ваза с Рейши.
Това е типична картина, отразяваща желанието за късмет и просперитет.
Изкуствено култивиране
Поради неравномерното й разпространение в дивата природа и нарастващото търсене на Ганодерма като лекарствена билка, се правят опити за изкуствено култивиране на гъбата. Различните членове на рода Ганодерма се нуждаят от различни условия за растеж и отглеждане. Освен това в различните географски региони са предпочитани различни видове. Например в Южен Китай е популярна черната Ганодерма, докато червената е предпочитана в Япония. Гъбата процъфтява при горещи и влажни условия, и много диви сортове се срещат в субтропичните райони на Ориента. От началото на 70-те години култивирането на Ганодерма се превърна в основен източник на гъбата.
Първо японците през 1975г. успяват да открият технология за изкуствено култивиране на Рейши. Китайците ги последват в 1980г. В Малайзия през 1983г. изследователите също намират начин за развъждане на гъбата. Там климатът е топъл и влажен, които е идеален за растежа на гъбата. В Малайзия е разположена компанията DXN – една от най-големите фирми е света за производство на хранителни добавки с Ганодерма.
Изкуственото култивиране на Рейши е постигнато с помощта на субстрати като зърно, дървени стърготини, дървени трупи и др.