* Използвани са цитати от книгата на Георги Жеков „Липсващите елементи на здравето“
Що е кефир?
Кефирът е ферментирала млечна напитка с древно-азиатски произход.
Получава се след заквасване на краве, козе или овче мляко с помощта на кефирни зърна. Кефирените зърна се наричат още кефирена гъба или „тибетска гъба“.
Възможно е и използване на конско мляко – нарича се кумис.
Има сведения, че прабългарите са пиели кумис, приготвен от конско мляко. Това ги е правило здрави, силни и смели.
Напоследък кефирът се възражда и става много популярен, поради нови изследвания и открития, свързани с ползата от тази напитка и пробиотиците, които тя съдържа.
Носителят на Нобелова награда д-р Иля Мечников е един от първите учени, които признават ползата от консумирането на ферментирали храни. Изледванията му в началото на 1900г. са фокусирани върху киселото мляко, консумирано в България. Той е вярвал, че ежедневната консумация на кисело мляко е важен принос към по-добро здраве и дълголетие. Днес, ако търсим в интернет информация за пробиотиците, ще намерим почти безброй доводи за тяхната полезност. Истината е, че приготвянето на ферментирали храни вкъщи, и по-специално на кефир, е забавно, евтино и много по-полезно от една капсула изсушени бактерии.
Кефирът е по-полезен от киселото мляко?
Кефирът не е като другите млечни продукти. Той е лесно смилаем и съдържа малко лактоза, особено ако се остави да ферментира за по-дълго време. Протеините, които съдържа, също се разграждат в предхраносмилателно състояние.
Известно е, че в киселото мляко има максимум 2 полезни бактерии – Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus.
За разлика от киселото мляко кефирът съдържа около 30 щама на бактерии и дрожди! Микроорганизмите в кефирените зърна включват млечнокисели бактерии, като:
- Lactococcus laktis subsp. Lactis,
- Streptococcus thermophilius,
- LB delbrueckii subsp. Bulgaricus,
- LB helveticus,
- LB casei subsp. Pseudoplantarum и LB brevis,
- разнообразие от дрожди, като Kluyveromyces, Torulopsis и Saccharomysec, оцетни бактерии и др.
Те придават на кефира отлични качества за съхранение чрез предпазване от гнилостните бактерии (салмонелата, E.Coli), които иначе биха могли да колонизират млякото и да го развалят.
Кефирените зърна
Кефирените зърна се наричат още кефирена гъба или „тибетска гъба“. Те се различават по размер и стигат до големината на яйце. Като консистенция те приличат на сварен ориз или като част от карфиол. До седмица или две могат да се удвоят, като имат сложда биоматрична структура от разтворими гел-полизахариди, органични киселини, дрожди и бактерии.
За какво е полезен кефирът?
Кефирът е богат на минерали и витамини, особено от група В, и витамин К2.
Той забавя процесите по стареене и има много лечебни свойства при болести на сърцето, понижаване на нивата на холестеролa и регулиране на кръвното налягане.
Кефирът подпомага храносмилателната система, използва се при лечението на черния дроб, бъбреците, далака, панкреаса, жлъчния мехур и язви на стомаха, при стомашно-чревни заболявания и при лечение на пикочните канали.
Притежава антитуморни свойства и предотвратява развитието на метастази, има противовъзпалително действие и е отличен модулатор на имунната система. Интересното е, че кефирените зърна произвеждат собствени антибиотици.
Какво съдържа кефира?
В допълнение към полезните бактерии и дрожди кефирът съдържа минерали и назаменими аминокиселини, които помагат за поддържането на организма.
Триптофанът, който е една от основните аминокиселини, се съдържа в изобилие в кефира и е добре познат със своя релаксиращ ефект върху нервната система.
Диетата с кефир може да има особено успокояващ ефект. Той съдържа достатъчно фосфор, вторият по съдържание минерал в тялото ни, който подпомага използването на въглехидрати, мазнини и протеини и е полезен за растежа на клетките.
Кефирът е богат на витамин В12, В1 и витамин К. Той е отличен източник на биотин, което помага за усвояване от тялото и на други витамини от група В, като фолиевата киселина и пантотеновата киселина.
Ползи от кефира
Приготвяне на кефир
ЦЕНА кефирена гъба
ЦЕНА кефирена гъба
Заключение
Можем да обобщим, че кефирът е храна, която действа детоксикиращо на организма и подобрява функциите на различните системи. Този продукт също така може да помогне и за намаляване на теглото. Имайки предвид всички ползи от него, можем да направим заключението, че въвеждането на кефира в нашата диета е отлична идея за здравословен начин на живот.