Чудото за възстановяване на болните стави - БИЛУРОНЪТ
Една трета от населението на планетата страда от различни заболявания на ставите. Болката в ставите е проблем №1 за загуба на трудоспособност.
Способността да се движим ни е позволена и осигурена от подвижните съединения между костите, нашите вътрешни „шарнири“ – ставите. Здравите стави разпределят равномерно натоварването върху цялата си повърхност.
Всяка става се състои от следните елементи:
- Ставни повърхности на костите, покрити с хрущялна тъкан
- Ставна капсула от съединителна тъкан
- Синовиална обвивка или мембрана, покриваща капсулата отвътре и продуцираща синовиална течност.
Ставната капсула е покрита отвътре със специална субстанция, която се нарича синовиална обвивка или мембрана.
Тази вътрешна обвивка осигурява храненето на ставата и произвежда „ставен сок“ – синовиална течност, която намалява триенето на ставите и ги защитава от протриване.
Кога настъпват ставните болки?
Много хора след 40-тата си годишнина започват да изпитват проблеми. След 60-тата година 97% от хората се оплакват от заболявания на ставите, болка на ставите и ограничение на подвижността.
Ставните проблеми не са само приоритет на възрастните. В млада възраст се случват травми и фрактури. Много са факторите: вдигане на тежести, наднормено тегло.
Често и при спортистите се получават травми, например:
- привично заболяване при тенисистите е заболяването на лакътната става.
- при волейболистите често се износва колянната става
Дори ходенето на токчета при жените са честа причина за болки в ставите.
Синовиалната течност едновременно изолира ставните повърхности една от друга и образува плъзгава повърхност. Здравата става има свойството да се „смазва“ сама.
Ставният хрущял се състои от матрица (междуклетъчно вещество), в която е разположена пластична мрежа от колагенови нишки.
В матрицата се намират хондроцитите – клетки, които синтезират протеин за колагеновите нишки и строителен материал за основата на хрущяла.
Матрицата се състои от много големи молекули (протогликани), които в голяма степен могат да свързват водата и така се грижат за еластичността и амортизацията при удар. Освен това матрицата съдържа гликозаминогликани, хиалуронова киселина и хондроитин сулфат, които са съставни части на синовиалната течност.
ХИАЛУРОНОВАТА КИСЕЛИНА – НЕЩО ПОВЕЧЕ ОТ ОБИКНОВЕНА „СТАВНА ТЕЧНОСТ“
Хиалуроновата киселина се съдържа в много тъкани на човешкия организъм: хрущяли, кости, стъкловидно тяло, сърдечни клапи, кожа, синовиална течност. Тя опъва кожата и кожния лигамент, еластично поддържа хрущяла и смазва ставите ни, тя е основна съставна на синовиалната и ставна течност. Без тази течност нашите стави не биха работили. Здравият и млад организъм произвежда хиалуроновата киселина сам. Но с възрастта синтезът й в организма се забавя и когато това се случва започват проблеми със ставите, забелязваме онези нежелани бръчици – първите признаци на преждевременно остаряване.
Фактически се оказва, че нашето стареене, както бръчките по лицето, така и стареенето на ставите, зависи от това има ли в нас хиалуронова киселина и достатъчно ли е тя.
На 40-годишна възраст образуването на собствена хиалуронова киселина намалява с 50%. На 60 години и по-нататък организмът произвежда само 10% от необходимото количество.
И какво произлиза от това?
Ставните повърхности, покрити с хрущял, започват да се трият. Хрущялът изтънява и започваме да изпитваме болка от триенето. Още повече: самата вътрешноставна течност става гъста.
Хондроитинът - еластичното чудо
Хондроитинът е важна част от хрущяла. Ние частично, чрез храната употребяваме хондроитин, а частично той се синтезира в организма сам. Биоактивната му форма е хондроитин сулфат, тъй като в организма той се използва само след съединяване със солите на сярната киселина. Хондроитин сулфатът е магнит за течностите. За сметка на електрическия заряд на химическата връзка той задържа големи количества вода в съединителната тъкан и създава желе, в което се намират хондроцитите. Така се осигурява еластичността и амортизиращите способности на ставния хрущял.
Голям проблем при регенерацията на хрущяла е недостатъка на необходимите строителни материали. Ако в организма хранителните вещества са недостатъчни, хрущялните клетки изсъхват и постепенно отмират. Дегенерираният хрущял вече не е в състояние да изпълнява амортизиращата си функция и да осигурява подвижността на ставите. Артрозата започва да прогресира.
ХИАЛУРОНО- ХОНДРОИТИНОВ КОМПЛЕКС
Хиалуроновата киселина и хондроитинът заедно много по-добре защитават ставите. Ако тези вещества се приемат едновременно, то те действат синергично, т.е. взаимно се допълват в защитата и храненето на хрущялните тъкани, действат несравнимо по-ефективно, отколкото всеки поотделно.
Благодарение на променената си молекулярна структура хиалуроновата киселина в ХХК при вътрешен прием не се разрушава, а остава стабилна. От една страна действа като инжекция, механично увеличавайки количеството на екзогенната хуалуронова киселина в ставите, а от друга – подобно на катализатор, активизира процеса на синтез на хондроцити от собствената (ендогенна) хиалуронова киселина. ХХК действа върху всички стави веднага, с което се отличава от инжекционните форми.а
ЗАЩО БИЛУРОНЪТ Е НАЙ-ДОБРИЯ ХИАЛУРОНО-ХОНДРОИТИНОВ КОМПЛЕКС?
Билуронът съдържа енергия за строеж на ставната и хрущялната тъкан и за изработването на собствена ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА. Как действа Би-Луронът:
- От начало той заменя старата ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА, която не се изработва достатъчно от организма
- постепенно възниква натрупване и накрая:
- стимулира се изработването на собствена ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА от организма.
Какво получаваме: не само радост от намаляване и изчезване на болката, а и увеличаване на обема на ставите, по-гъвкави мускули, намаляване на бръчките.
Би-Луронът съдържа втора много важна съставка : ХОНДРОИТИН СУЛФАТ. Ако ставата е толкова износена, че липсва хрущял, се препоръчва смяна на ставата с изкуствена. Трябва операция, което е много скъпа. Но ако само една тънка пластинка хрущял е съхранена, ако се нахрани с ХОНДРОИТИН СУЛФАТ, то клетките се увеличават, размножават и даже удължават хрущялния слой.
Би-Луронът е биологично-активна добавка – не е нужно лекарско предписание.
Мерителната чашка с 30мл. Би-Лурон (еквивалентен е на 450мл. хиалуроно-хондроитинов комплекс) следва да се приема ежедневно без прекъсване в продължение на 1 месец. Забележими признаци на подобрение ще се появят, но не веднага, а към края на 2-3 седмица, след като се постигне определена концентрация на хиалуроновата киселина в ставите. Това зависи от пораженията в ставите, до каква степен е достигнала липсата на хондроитин и хиалуронова киселина. Колкото по-малки са пораженията, толкова по-бързо ще настъпи облекчение и възстановяване. При особено тежките случаи е желателно курсът да се повтори, за да има резултат.
Facebook Comments